Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Sandomierz jest miastem, które nazywane bywa Małym Rzymem. Wszystko dlatego, że podobnie do włoskiej metropolii, położony jest na siedmiu wzgórzach. Nie brakuje tu także urokliwych kawiarenek, w których można napić się wyśmienitej kawy i pysznego wina. Sandomierz stał się miastem popularnym i chętnie odwiedzanym za sprawą serialu Ojciec Mateusz. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób, poszukująca inspiracji do podróży po kraju, wybiera Sandomierz jako cel swoich wojaży.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Sandomierzu?

Sandomierz jest stosunkowo niewielkim miastem. Mieszka tutaj bowiem nieco ponad 24000 osób. Królewskie miasto nie tylko położone jest w niebywale atrakcyjnej lokalizacji, ale także może pochwalić się ogromną ilością zabytków wartych uwagi.

Sandomierz jest miejscowością, w której bardzo łatwo można się zakochać. Każda osoba, która przybędzie tutaj raz, z pewnością będzie chciała powrócić. Osoby, które nie chcą zwiedzać miasta w tłumie turystów, powinny zdecydować się na odwiedzenie go poza sezonem, a latem odbywać wycieczki w środku tygodnia. Warto pamiętać o tym, że znaczna część atrakcji turystycznych Sandomierza otwarta jest jedynie do popołudnia.

Brama Opatowska

Brama Opatowska to brama wjazdowa pochodząca z epoki gotyku. Została wybudowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Wchodziła wtedy w element murów obronnych Sandomierza. Jest jedną z czterech bram, które strzegły miasta i jedyną, która przetrwała do czasów dzisiejszych. Brama Opatowska jest całkiem pokaźna – liczy sobie 30 metrów wysokości. Turyści mogą także podziwiać przyległe do niej fragmenty murów miejskich. Wiele osób wybiera Bramę Opatowską jako obowiązkowy punkt zwiedzania, z racji tego, że z jej szczytu rozciąga się przepiękna panorama na okolicę. Platforma widokowa pozwala obejrzeć z lotu ptaka stare miasto oraz wijącą się w dole Wisłę.

Sandomierz rynek

Pod względem popularności jest to druga z sandomierskich atrakcji, bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Znajduje się ona rzut kamieniem od wspomnianej wyżej Bramy Opatowskiej. Tym, co sprawia, że sandomierski rynek warto zobaczyć, jest fakt, że jest on całkiem mocno przechylony, co jest ewenementem na skalę krajową. Wystarczy odbyć po nim spacer, by odczuć różnicę wysokości. W rynku można obejrzeć gotycki ratusz, staromiejską studnię oraz pochodzącą z XVIII wieku figurę Matki Boskiej Niepokalanej. Dookoła rynku można podziwiać 30 atrakcyjnych wizualnie kamienic. Turyści w rynku znaleźć mogą także punkt informacji turystycznej, a także budynek poczty. Jeżeli planujesz odwiedzić Sandomierz rynek jest obowiązkowym punktem Twojej wycieczki.

Podziemna trasa turystyczna

W kamienicy oleśnickiej znajdującej się obok sandomierskiego rynku, można odbyć spacer po piwnicach pochodzących z epoki średniowiecza. W tamtych czasach piwniczki pełniły rolę kupieckich magazynów. W przypadku oblężenia wroga, pełniły także funkcję schronienia dla mieszkańców miasta. Przez kolejne stulecia kamieniczki popadły w ruinę, jako że zostały niemal całkiem zapomniane. W momencie, kiedy stały się przyczyną niewielkich budowlanych katastrof, górnicy z Bytomia na spółkę z naukowcami utworzyli podziemną trasę turystyczną. Została ona udostępniona turystom w drugiej połowie XX wieku. Jest to jedna z większych atrakcji miasta, która niezmiennie cieszy się popularnością wśród turystów, zwłaszcza w okresie letnim.

Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

Jest to atrakcja, która na uwagę zasługuje nie tylko ze względu na jej ponadprzeciętnie długą nazwę, ale także na to, co ma do zaoferowania turystom. W Zbrojowni można nie tylko podziwiać pliki, halabardy, topory oraz inne, starodawne bronie, ale także wysłuchać pasjonujących opowieści o dawnych tradycjach wojennych. Turyści mogą tutaj także przymierzyć pochodzące z minionych epok stroje oraz zwiedzić katownię. Trzeba pamiętać o tym, że zbrojownia rycerska nie jest czynna przez cały rok – swoje bramy udostępnia turystom jedynie w okresie od kwietnia do października. Bilet wstępu kosztuje tutaj 9 zł – nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę, jak wiele atrakcji oferuje to miejsce.

Podsumowując, Sandomierz z pewnością jest miastem wartym odwiedzenia. I chociaż dla wielu osób nie jest on pierwszym wyborem przy planowaniu wakacyjnych wojaży, to z pewnością warto wziąć go pod uwagę. Miasto powinno być wdzięczne twórcom serialu Ojciec Mateusz, którzy rozsławili je na całą Polskę. Obecnie tłumnie odwiedzają je fani produkcji, którzy zamiast oczekiwanych sensacji znajdują tutaj długą listę atrakcji turystycznych. Oczywiście, nie o wszystkich udało się wspomnieć w tekście, dlatego każdy powinien eksplorować Sandomierz na własną rękę. A do odkrycia pozostało bardzo wiele!