Czyszczenie broni sportowej po treningu, jak się do tego zabrać?

  • cerrotorre
  • 28 listopada 2019
  • Możliwość komentowania Czyszczenie broni sportowej po treningu, jak się do tego zabrać? została wyłączona

Czyszczenie broni sportowej to jeden z obowiązków odpowiedzialnego właściciela. Jest to szczególnie ważne zaraz po zakończonym treningu. Nawet pojedynczy wystrzał jest wystarczającym powodem, abyśmy musieli ją wyczyścić. Musimy zadbać o wszystkie komponenty naszej broni palnej. Tylko w ten sposób możemy zapewnić, że będzie ona sprawnie funkcjonowała. Nie chcemy przecież, aby zawiodła nas w kluczowym momencie. Oznacza to, że musimy ją czyścić we właściwy sposób.

Od czego zacząć proces czyszczenia broni?

Musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i środki czyszczące. Najlepiej w tym celu zakupić gotowy zestaw do czyszczenia posiadanej przez nas broni. W jego skład wchodzą wszystkie niezbędne elementy, które znacznie ułatwia nam nasze zadanie. Na stronie https://armytec.pl/pol_m_STRZELECTWO_czyszczenie-broni_zestawy-do-czyszczenia-broni-268.html mamy do wyboru szeroki asortyment takich produktów. Bez problemu znajdziemy wysokiej jakości towar. Z jego pomocą konserwacja naszej broni sportowej stanie się prostym zadaniem. Dopiero gdy wyposażymy się we właściwe akcesoria, możemy przejść do czyszczenia broni.

Pierwszy krok podczas konserwacji broni palnej

Zanim zaczniemy robić cokolwiek innego z naszą bronią, musimy ją rozładować. Za każdym razem, gdy ją podnosimy, należy dokładnie sprawdzić, czy jest rozładowana. Samo wyjęcie magazynka nie wystarczy. Pojedynczy nabój nadal może się znajdować wewnątrz lufy, gotowy do strzału. Dlatego musimy otworzyć komorę i ją dokładnie sprawdzić lufę. Dopiero po tym możemy przystąpić do rozłożenia naszej broni na główne części. Tutaj należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Warto zajrzeć do instrukcji i się do niej zastosować.

Jak właściwie czyścić elementy broni palnej?

Najwięcej czasu należy poświęcić na czyszczenie lufy, ponieważ to właśnie ona najbardziej się brudzi. Zaczynamy od przetarcia jej za pomocą filcowego przecieraka. Następnie nawilżamy ja olejem i czekamy kilka minut. Potem przechodzimy do czyszczenia jej wnętrza. W tym celu używamy wysokiej jakości szczoteczki z mosiężnym włosiem. Proces czyszczenia zaczynamy od wlotu komory nabojowej i kierujemy się w stronę wylotu. Najlepiej, gdy szczoteczka wystaje poza lufę. Dobiera się ja w zależności od kalibru naszej broni. Następnym krokiem jest przepłukanie lufy za pomocą oleju i czyszczenie jej przecierakiem filcowym. Robimy to, aż będzie całkowicie czysta. Wszelki nadmiar oleju usuwa się flanelową szmatką.

Musimy także dokładnie wyczyścić automatykę broni. Nakładamy rozpuszczalnik na szczoteczkę i rozprowadzamy go po wszystkich częściach automatyki. Następnie używamy czystej ścierki do przetarcia i wysuszenia wszystkich powierzchni. Potem nakładamy olej na wszystkie ruchome części automatyki. Cienka warstwa w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć nasza broń przed rdzą. Na koniec zostaje wytarcie wszystkich elementów przy użyci flanelowej ściereczki. Pozbędzie się ona wszelkich pozostałości i doda pięknego blasku. Porządna broń sportowa wiąże się z istotną inwestycją. Warto więc odpowiednia o nią zadbać. Oznacza to między innymi jej dokładne czyszczenie po każdym treningu.