Dart – co potrzebujesz do rozpoczęcia rozgrywek?

dart

Gra w darta to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również dyscyplina sportowa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się co dziwić. Zabawa poprawia koncentrację, pozytywnie wpływa na koordynację ręka-oko, a także rozwija więzi międzyludzkie. I przede wszystkim – odpręża. Niezależnie od tego, czy rozgrywki odbywają się w zespole, czy pojedynczo.

Na początek – tarcza

Rozpoczynając grę w darta, trzeba rozważyć, jaki rodzaj tarczy wybierzemy. Rozwiązania są dwa. To tarcza elektroniczna lub sizalowa, które dodatkowo różnicuje się pod względem twardości. Generalnie, im większa twardość, tym krótsza żywotność.

Wybierając tarczę elektroniczną, najważniejszą rolę odgrywa elektronika, czyli automatyczne naliczanie punktów. Tanie i kiepskiej jakości modele wykazują się dużą awaryjnością, a rozgrywki bez liczonych punktów pozbawione są sensu i satysfakcji.

Rzutki – bohaterem każdej rozgrywki

Dart, oprócz tarczy, wymaga zaopatrzenia się w rzutki. Profesjonalne modele składają się z czterech elementów, które można dowolnie łączyć, aby dopasowywać je do oczekiwań i preferencji zawodnika. Pierwszym z nich jest tip, czyli grot, a zatem część, która bezpośrednio wbija się w tarczę. W sprzedaży znajdziemy ich dwa rodzaje. Pierwszy z nich to Steeltip, a więc grot stalowy przeznaczony do gry na tarczach sizalowych oraz Softip, czyli plastikowy, dedykowany do użytku na tarczach elektronicznych.

Kolejnym elementem rzutki jest barrel. Odgrywa duże znaczenie, ponieważ w bezpośrednim stopniu odpowiada za stabilny chwyt i przyjemność gry.

W dalszej kolejności wymienić należy shafty, które wpływają na zabezpieczenie piórek, a także stabilność lotu poprzez dociążenie rzutki.

Ostatnim elementem są piórka, które oprócz walorów użytkowych (dzięki nim rzutka nie rotuje w powietrzu) skrywają w sobie względy wizualne. W sprzedaży znaleźć można rozmaite modele, różniące się nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale również kształtem i kolorem. Dart w takim wydaniu z pewnością staje się bardziej emocjonujący.

Dart – jakie jeszcze akcesoria warto posiadać?

Choć tarcza i rzutki stanowią niejako najważniejszy element wyposażenia każdego miłośnika rozgrywek w darta, nie można zapomnieć o zakupie specjalnego pokrowca na rzutki. To bowiem niezwykle prosty i zarazem szalenie praktyczny przedmiot, który pozwoli swobodnie przemieszczać się z rzutkami – niezależnie od tego, gdzie będą odbywały się rozgrywki. I co ważne, zabezpieczy piórka przed przypadkowym uszkodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.