Dlaczego ochronniki słuchu są tak ważne?

Z roku na rok coraz większa liczba osób wyprowadza się na wieś w celu uniknięcia miejskiego zgiełku. Niestety niektórzy nie mają możliwości ucieknięcia przed hałasem. Mowa oczywiście o osobach, które mają z nim do czynienia w pracy. Jest to głównie związane z zakładami przemysłowymi. Procesy produkcyjne, jakie się tam odbywają, powodują hałas o sporym natężeniu. Właśnie dlatego polskie prawo nakazuje pracodawcy obowiązkowe kontrolowanie hałasu. Kiedy dojdzie do przekroczenia określonej normy, pracodawca będzie zmuszony zapewnić swoim zatrudnionym ochronniki słuchu.

Czym jest hałas ?

Międzynarodowa Organizacja Pracy podaje definicję hałasu, jako każdy dźwięk, który prowadzi do uszkodzenia słuchu lub jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia albo niebezpieczny z pozostałych względów. Na podstawie czasu ekspozycji na hałas, jego natężenia oraz typu jesteśmy w stanie określić, jak bardzo szkodliwe skutki może on mieć. Dopuszczalne natężenia hałasu w pracy prezentuje się następująco:

  • 85 dB dla standardowej 8-godzinnej oraz tygodniowej ekspozycji;
  • Maksymalna wielkość dźwięku typu A wynosi 115 dB;
  • Maksymalna wielkość dźwięku typu B wynosi 135 dB;

Jaki wpływ ma hałas na zdrowie człowieka?

Każdy wie, że dłuższa ekspozycja hałasu może wpływać na nasz słuch i prowadzić do jego uszkodzenia. Zostało jednak zauważone, że dźwięki o sporym natężaniu charakteryzują się także skutkami ubocznymi. Powodują szybsze zmęczenie, prowadzą do większego ciśnienia krwi oraz bólów głowy. Negatywnie oddziałują na nasz układ nerwowy, zmniejszą przystosowanie do koncentracji oraz powodują nadpobudliwość, oraz drażliwość. Wydajność psychofizyczna pracowników, którzy muszą sobie radzić z hałasem, również jest niższa.

Ochronniki słuchu – jak to wygląda?

Bardzo często specyfika pracy uniemożliwia zupełne uniknięcie hałasu. Ponadto w wielu odłamach przemysłu normy hałasu stale wykraczają poza skalę i do dzisiaj nie wynaleziono technologii, która potrafiłaby temu zapobiec. W takich momentach prawo nakazuje pracodawcy zapewnienie swoim zatrudnionymi ochronników słuchu. Osoby, które mają na celu zapewnienie swoim pracownikom bezpieczeństwa, a nie jedynie spełnienie norm powinny zainwestować w produkty wysokiej jakości. Takie produkty nie tylko są wygodna, a nawet mają w sobie zaimplementowane selektywne tłumienie. Na czym to polega? Odgłosy niechciane, takie jak maszyny czy inne hałasy są tłumione, a na przykład głos kolegi z pracy będzie dobrze słyszalny. Każda praca ma inną specyfikę, dlatego ochronniki powinny być do niej dopasowane. Jeśli tego nie zrobimy, możemy nie wykorzystywać w pełni ich potencjału. W tym celu warto skontaktować się z producentem oraz porozmawiać o charakterystyce danych modeli.

Jeśli zdecydujemy się na zakup takich produktów, to warto postawić na ochronniki słuchu Sordin. Możemy je zakupić w sklepie Armytec. Jest to sprawdzona firma, która zaopatruje wielki korporacje swoimi produktami najwyższej jakości, które zapewniają bezpieczeństwo wielu pracownikom.