Jak spędzać czas z dzieckiem aktywnie i zdrowo? Stop nudzie!

  • cerrotorre
  • 2 lutego 2021
  • Możliwość komentowania Jak spędzać czas z dzieckiem aktywnie i zdrowo? Stop nudzie! została wyłączona
czas z dzieckiem

W czasie deszczu dzieci się nudzą – ok, bądźmy szczerzy, dzieciaki często się nudzą, jeżeli nie wymyślimy im zajęcia. Owszem mogą i chętnie korzystałyby z Internetu czy grały w gry, ale cóż taka opcja nie jest dobra i odpada. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam jak spędzać czas ze swoją pociechą, ale aktywnie i zdrowo, zatem stop nudzie!

Wycieczka rowerowa, oczywiście rodzinna

dziecko na rowerze

Czasami każdy musi wykazać się naprawdę sporą dawką kreatywności, by zapewnić dziecku ciekawą rozrywkę, ale czasami okazuje się, że proste rozwiązania są najlepsze. Dlatego też polecamy Wam zorganizowanie wycieczki rowerowej, oczywiście rodzinnej. Zatem całą rodziną koniecznie wybierzcie się pojeździć. Możecie wybrać się do parku albo pojeździć w miejscach, gdzie znajduje się ścieżka rowerowa. Tutaj przypominamy, że dziecko powinno mieć swój rower, najlepiej nowy, a nie taki, który już sporo przeszedł. Nie należy także kupować jednośladu na zapas, argumentując taki zakup tym, że dziecko szybko rośnie, bo nie tędy droga. Należy postawić na rowery dla dzieci, które są odpowiednio wyprofilowane, wszak zaprojektowane są właśnie z myślą o dzieciach, ich potrzebach, wygodzie i co najważniejsze – ich bezpieczeństwie, a co jak co, ale na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Spacer po lesie to dobry wybór

Wracając do wyboru prostych aktywności to pamiętajcie, że proste aktywności mogą także uczyć, a zasadniczo dziecko może się w ich trakcie się uczyć. Tutaj mamy na myśli choćby spacer po lesie, podczas, którego może poznawać rośliny czy drzewa, a być może uda Wam się także zobaczyć sarnę czy wiewiórkę. To naprawdę duża przyjemność. Swoją drogą stawiając na takie aktywności możecie także uczyć dziecko poszanowania dla natury, a przy tym możecie się świetnie bawić. Nawet brzydka pogoda nie powinna Wam zepsuć plantów, wszak w deszczowe dni wystarczy tylko ubrać kalosze i przeciwdeszczową kurtkę, a pod spód ciepły sweter i zwykłe dresy i już jesteście gotowi na wojaże, choćby te po lesie. 

Wspólne pieczenie czy gotowanie

Dziecko od najmłodszych lat trzeba uczyć i to uczyć wszystkiego, jednak na samym początku nauka powinna mieć formę zabawy.  Dzięki temu dziecko uczy się samodzielności, ale i zdobywa wiedzę. Nawet wspólne gotowanie czy pieczenie ciasta może mieć formę zarówno zabawy, jak i nauki. Oczywiście tutaj należy zapewnić maluchowi czy starszakowi bezpieczeństwo. Prace, które mu zlecacie nie mogą być trudne, aby się nie zniechęciło, natomiast jeżeli jest chętne do pomocy, to na tę pomoc trzeba się zgadzać, nawet jeżeli wiąże się to z tym, że czeka Was dwa razy więcej sprzątania. Wspólnie możecie wykonać choćby kolorowe muffinki, a więc do klasycznego ciasta wystarczy tylko dodać barwnik do ciasta. Możecie też piec kolorowe biszkopty czy ciasto marchewkowe bądź szpinakowe, ale w bardziej intensywnych kolorach. Polecamy też wspólne wyciskanie soków, a potem raczenie się tym zdrowym napojem. A jeżeli już zupełnie nie macie ochoty na nic, a dziecko ciągle jest marudne, to do miski nalejcie wody i dajcie maluchowi różne barwniki spożywcze, które może dodawać do wody. W ten sposób dzieciak będzie świetnie się bawić, a Wy odpoczniecie. 

Wyjście na basen

dziecko w basenie

Polecamy Wam także wspólne wyjścia na basen, a jeżeli dziecko nie umie jeszcze pływać to warto zainwestować w naukę pływania. Im wcześniej, tym lepiej dzięki temu dziecko nie będzie panicznie bać się wody.  Oczywiście i Wy jako rodzice możecie uczyć swoją pociechę pływać, tylko nie stosujcie techniki księcia Filipa, który uczył księcia Karola pływania poprzez wrzucenie go do wody i interweniowanie dopiero wtedy, gdy ten zaczął się już topić. Po nauce pływania możecie wybrać się na pyszny sok marchewkowy czy zdrowy deser, choć od czasu do czasu mała łakoć nikomu nie zaszkodzi. Ale jeżeli nie jesteście zwolennikami dawania dzieciom słodyczy, dobrą alternatywą może być smaczna sałatka owocowa.

Warto spędzać jak najwięcej czasu z dzieckiem, tym bardziej że dzieciaki bardzo rosną i już niedługo Wasze miłe dziecko może zamienić się w niezbyt miłego nastolatka, który na wszystkie Wasze pytanie będzie odpowiadać nie. Więc cieszcie się póki dzieci są  małe i chcą z Wami spędzać czas.