Jak zacząć biegać? Wybór odpowiedniego stroju

Jak zacząć biegać? Wybór butów

Jogging to świetne hobby, które idealnie wpisuje się w zdrowy styl życia. dlatego coraz więcej osób rozpoczyna codzienne treningu biegowe. Zaletą biegania jest fakt, że jest bardzo zdrowe dla organizmu. Wpływa pozytywnie na krążenie i pracę serca, a także pojemność płuc. Korzystnie wpływa na sylwetkę i pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Podczas wysiłku wytwarzane są endorfiny, zatem osoby żyjące w stresie czy też cierpiące na nerwicę powinny regularnie biegać.

Jak przygotować się pod względem ubioru do treningów biegowych?

Istotne znaczenie ma tutaj strój. Przede wszystkim warto zainwestować w ubrania, które pozwalają skórze oddychać. Istotne znaczenie ma także bielizna termoaktywna, która pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę mięśni w czasie wysiłku. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bielizna termoaktywna chroni też przed zimnem, co jest szczególnie istotne, gdy temperatura nie jest zbytnio wysoka. Warto również zainwestować w odpowiednie nakrycie głowy. Latem może to być zwykła czapka z daszkiem, która chroni przed przegrzaniem. Z kolei zimą idealnym wyborem będzie bawełniana czapka albo opaska na uszy. Bieganie w bluzie z kapturem i jeansach czy szerokich spodniach może zakończyć się upadkiem, ponadto bardzo łatwo przegrzać organizm, nie wspominając o wątpliwej wygodzie. Dlatego najlepszym wyborem do biegania są legginsy i spodnie z elastycznego materiału dopasowane do sylwetki.

Jak zacząć biegać? – wybór obuwia ma znaczenie

Poza strojem równie ważne są buty, co wcale nie oznacza, że trzeba zakupić horrendalnie drogi egzemplarz. Warto zwrócić uwagę na to, że dobrze dobrane buty zapewniają komfort, są wygodne, a także zmniejszają ryzyko kontuzji, które często zdarzają się podczas biegania. Przede wszystkim istotne znaczenie ma podeszwa. Dzięki temu można zmniejszyć ewentualny ból i poprawić amortyzację w czasie biegu. Warto, aby buty posiadały naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów. Istotne znaczenie ma także stabilizator stopy, co zapobiega zwichnięciom i skręceniom. Buty sportowe powinny kontrolować każdy ruch stopy, a jednocześnie wykazywać się trwałością i odpornością. Istotne znaczenie ma także dobór odpowiedniego rozmiaru, który musi idealnie pasować. Kolejnym aspektem, który ma duże znaczenie jest dobór modelu butów. Jeżeli będziemy biegać po ulicy czy chodnikach, to najlepiej zdecydować się na model, który ma niską wagę, a także wykazuje doskonałą elastyczność. Buty do zadań specjalnych to buty trailowe. Przede wszystkim doskonale sprawdzą się one do biegania po terenach, gdzie nawierzchnia jest bardzo nierówna, a także występuje duża ilość kamieni. Takie obuwie zapewnia ochronę podbicia, a także stabilizację całej stopy. Mają one twardą powierzchnię, do której dołączony jest niezwykle mocny bieżnik.

Jak zacząć biegać – samodzielnie czy z trenerem personalnym?

Trening to podstawa. Trudno się z tym nie zgodzić. Nawet osoby o bardzo dobrych walorach fizycznych nie będą miały kondycji, jeżeli nie będą regularnie ćwiczyć. Przed każdym treningiem należy pamiętać o rozgrzewce. Konieczne jest odpowiednie rozciągnięcie i rozgrzanie każdej partii ciała, ponieważ podczas biegania pracuje większość mięśni. Na samą rozgrzewkę wystarczy poświęcić około 15 minut. Jednak kluczowe znaczenie ma tutaj systematyczność. Na samym początku nie należy porywać się na długie dystanse. Warto trening biegowy podzielić na odcinki, w czasie których część dystansu pokonywać się będzie biegiem, a drugą część maszerując. Z czasem zmniejsza ilość marszu w stosunku do biegu i stopniowo wydłuża się dystans. W czasie biegu niezwykle istotny jest oddech. Trzeba również monitorować swój puls. Dlatego, jeżeli zamierzamy biegać regularnie, warto zaopatrzyć się w zegarek z pulsometrem, aby nie przeforsować organizmu. Jeśli nasza kondycja jest naprawdę na złym poziomie pierwszy bieg nie powinien być dłuższy niż 10-15 minut. Istotne znaczenie ma także tempo biegu. Jak można się domyślić należy rozpocząć bardzo powoli, gdyż jeżeli już na samym początku narzucimy sobie tempo to po dwóch czy trzech minutach będziemy musieli już odpocząć. Zatem wbrew pozorom rozpoczęcie biegania nie jest takie łatwe. Trzeba obserwować swój organizm i odpowiednio dozować wysiłek. Stąd jeśli ma się taką możliwość, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli trenera personalnego. Może dobrać trening w zależności od stopnia zaawansowania, a także możliwości fizycznych.

Akcesoria niezbędne w trakcie biegania

Gdy już dobierzemy odpowiedni strój i buty, warto także zdecydować się na pulsometr, może to być zegarek z pulsometrem. Można też zainstalować aplikację w telefonie, która dodatkowo będzie obliczać ilość spalonych kalorii, a także przebyty dystans. Jako, że nawodnienie to podstawa, zawsze podczas biegu należy mieć ze sobą bidon z wodą. Można także zdecydować się na bidon z napojem, który zawiera elektrolity, gdyż trzeba je uzupełniać w trakcie wysiłku. Po treningu biegowym również należy trochę się porozciągać, aby zniwelować przykre dolegliwości związane z zakwasami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.