Kurtka sportowa w góry – Jaką wybrać i kupić?

żółta kurtka sportowa w góry

Wielkimi krokami zbliżamy się do okresu około-zimowego, co wiąże się z nowymi wydatkami na ogrzewanie, rzeczy ściśle związane z domem, jak i również nowe ubrania. Z pośród odzieży najczęściej wymienianej we wspomnianym czasie, zdecydowanie prym wiodą kurtka na zimę i kurtka sportowa do chodzenia po górach. Dlaczego mamy do czynienia z tego rodzaju zjawiskiem? W momencie, kiedy czujemy zmianę temperatury i atmosfery w powietrzu, przypominamy sobie jak to fajnie było chodzić sobie po dziewiczych górach razem ze znajomymi. Z tego względu, automatycznie zastanawiamy się czy dysponujemy odpowiednimi elementami ubioru, żeby udać się w taką ekspedycję. W tym momencie pojawia się kurtka sportowa i wraz z nią problem…

Jaką kurtkę sportową kupić, żeby sprawdziła się w górach?

Bardzo istotną kwestią powiązaną z zakupem kurtki do uprawiania jakiegoś rodzaju sportu outdoorowego, jest zwrócenie uwagi na dwa kluczowe parametry powiązane z tym rodzajem odzieży, a mianowicie: wodoszczelność i termo-przepuszczalność. Bez tych dwóch parametrów (wiedzy na ich temat), nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy nadaje się ona do określonego zadania. Nie chcemy przecież dopuścić do sytuacji, gdzie wydajemy kilkaset złotych na kurtkę, która w żadnym stopniu nie pokrywa zapotrzebowania technologicznego na sport, który mamy zamiar wykonywać. Wracamy więc do tematu, dlaczego parametry wodoszczelność i termo-przepuszczalności są tak istotne? Wodoszczelność jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialna za to, żeby nasz kurtka nie pochłaniała wilgoci, zarówno zawartej w powietrzu jak i tej opadającej na powierzchnię naszego odzienia w formie deszczu. Nie możemy dopuścić do tego. Termo-przepuszczalność jest odpowiedzialna za to, żeby odbierać z powierzchni naszej skóry, nadmiar energii termicznej, generowanej w wyniki wzmożonego wysiłku fizycznego. Producenci kurtek, którzy chcieli sprostać interferencji tych dwóch wymagań, stworzyli technologię membran do kurtek funkcyjnych. Ich konstrukcja bazująca na inteligentnych tkaninach jak Gore-Tex i Aqua-Tech pozwala na jednoczesne odprowadzanie ciepła od ciała i ochronę przed deszczem.

Termo przepuszczalności i wodoszczelność kurtki sportowej

Jaka jest więc optymalna wartość termo-przepuszczalność/wodoszczelność do chodzenia po górach dla elementu odzieży jakim jest kurtka sportowa? Wiele zależy od tego, jak intensywnie zamierzamy poruszać się po tych górach, czy nasza aktywność bardziej przyjmuje formę biegu czy raczej truchtu lub chodu oraz w jaką porę roku zamierzamy uprawiać wspomniany sport. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, aby ekspedycje górskie miały miejsce w okresie zimowym i były stosunkowo intensywne, warto zainwestować w kurtkę o parametrach 10000/10000 (wodo/termo). Z drugiej strony, jeżeli zima w górach tak bardzo nas nie interesuje, lepiej skłonić się ku zakupowi kurtki z membraną 5000/5000, gdyż to właśnie ona dostarczy nam odpowiedniej jakości do spokojnych jesiennych przechadzek. Każdy będzie wymagał indywidualnego podejścia do wyboru optymalnej kurtki, dlatego też najlepiej popytać ekspertów w sklepie, żeby doradzili Ci, co wybrać, na podstawie osobistych preferencji. Bardzo często bowiem okazuje się, że dla dwóch różnych osób, ta sama kurtka będzie odpowiednia na skrajnie odmienne warunki temperaturowe i wietrzne. Z czego wynika to zjawisko? Na pewno bardzo duży wpływ na wspomniany stan rzeczy ma fakt, że każdy jest inny pod kątem biologicznym i w inny sposób zachodzą w nim różnego rodzaju procesy. Bardzo duży wpływ na percepcję zimna ma również płeć, dlatego też kurtka sportowa, będzie inaczej zaprojektowana zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Wyjdź z domu już teraz i przekonaj co jest odpowiednie dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.