Co zabrać w góry? Bezpieczna wycieczka

Co zabrać w góry?

Góry są idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek. Długie spacery, piesze wędrówki, wspinaczki po skałach, podziwianie wyjątkowych widoków to tylko niektóre z atrakcji przyciągające turystów na szlaki górskie. Spotkamy tam ludzi w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych, starszych. Jedni wybierają się w góry tylko na weekend, drudzy na cały urlop. Pewne jest, że wszyscy przygotowujący się do wyjazdu zastanawiają się co zabrać w góry. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki, a zarazem praktyczny poradnik jakie wyposażenie koniecznie trzeba ze sobą zabrać.

Ochrona przed słońcem

W górach o wiele bardziej odczuwamy działanie promieni słonecznych. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy wyżej nad poziomem morza i bliżej słońca. Bez odpowiedniej ochrony szybko podrażnimy skórę lub ją spalimy (zarówno latem, jak i zimą). Jak temu przeciwdziałać? Niezbędne jest zabranie ze sobą preparatów chroniących ciało przed działaniem promieni słonecznych – olejki przeciwsłoneczne lub balsamy do opalania. Tuż przed wyruszeniem na szlak górski posmarujmy odsłonięte części ciała, a z czasem regularnie tę ochronę odnawiajmy.

Ochrona przed deszczem

,,Pogoda w kratkę” to najlepsze określenie do warunków atmosferycznych panujących w górach. W jednej chwili świeci słońce, a za sekundę pada rzęsisty deszcz. Jak zapewnić sobie ochronę przed deszczem? Możliwości jest kilka – kurtka, płaszcz przeciwdeszczowy, parasolka. Istotne jest to, by cały czas mieć je przy sobie. Kilka sekund ubierania kurtki czy rozkładania parasola umożliwi nam kontynuowanie wycieczki.

Ubranie na cebulkę

Pogoda w górach jest niezwykle zmienna. Wyruszając na kilku czy kilkunastogodzinną wycieczkę po szlakach górskich trzeba być przygotowanym na wszystko. Idealnym rozwiązaniem jest ubieranie się na cebulkę. Do dyspozycji mamy całą gamę ubrań – bluzka na ramiączka, koszulka, cienka bluzka, bluza, sweter, kurtka. Gdy poczujemy ciepło możemy zdjąć jedną lub kilka warstw, by nie przegrzać organizmu. Przy pogarszających się warunkach wystarczy nałożyć dodatkowe ubrania, aby nie zamarznąć.

Obuwie

Jakie obuwie jest odpowiednie na chodzenie po górach? Klapki, sandałki, tenisówki? Nie! Takie rodzaje obuwia nie zapewnią nam odpowiedniej przyczepności, co grozi uszkodzeniem ciała. Najlepszym rozwiązaniem są buty trekkingowe. Obuwie to posiada wysoką antypoślizgową podeszwę, co sprawia że nasze stopy nie odczuwają zbytnio chodzenia na nierównościach, kamieniach i skałach. Dodatkową funkcją jest stabilizacja nogi powyżej kostki, czyli najbardziej narażonych części ciała podczas chodzenia po górach.

Prowiant

Udanie się w górską podróż bez wody i jedzenia prowadzi do szybkiej utraty sił, a w niektórych sytuacjach do odwodnienia organizmu. Do torby, plecaka koniecznie musimy spakować butelkę (butelki) wody, prowiant i coś słodkiego. Jeśli w czasie wędrówki zabraknie nam pożywienia mamy możliwość skorzystania z ciepłych posiłków i uzupełnienia zapasów w schroniskach górskich.

Pamiętając o tych pięciu wyżej wymienionych sprawach idealnie przygotujemy się do wyjazdu w góry i aktywnego spędzenia czasu na szlakach górskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.