Jak często serwisować rower?

Jak często serwisować rower?

Dobry rower może Ci posłużyć przez bardzo długi czas, ale trzeba o niego dbać. Jednym z ważnych obowiązków jest regularne kontrolowanie stanu jego poszczególnych komponentów i przeprowadzanie przeglądów oraz prac serwisowych – samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Dowiedz się, jak często serwisować rower.

Regularne przeglądy to podstawa

Przeglądy polegające na kontroli stanu roweru i jego najważniejszych komponentów należy przeprowadzać regularnie. Tak naprawdę szybki przegląd warto przeprowadzić każdorazowo przed jazdą. Bardzo ważny jest również przegląd wykonywany przed rozpoczęciem sezonu, który zazwyczaj łączy się też z czyszczeniem, smarowaniem, pompowaniem opon i wymianą niektórych zużytych elementów. Można go przeprowadzić samodzielnie lub też udać się do serwisu. Warto zadbać również o odpowiednie przygotowanie jednośladu do zimy, tak aby długotrwałe przechowywanie mu nie zaszkodziło.

Kiedy potrzebne jest serwisowanie roweru?

Ponadto do serwisu warto zabrać rower w przypadku zauważenia pewnych nieprawidłowości, np. skręcenia kierownicy, rozregulowania hamulców czy przerzutek, zmian w działaniu układu napędowego, występowania nietypowych dźwięków. Rowery elektryczne wymagają serwisowania również przy nieprawidłowościach w działaniu sterowania, silnika albo akumulatora. W takich sytuacjach warto zaufać fachowcom, którzy pomogą zadbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowania Twojego jednośladu. Warto przy tym pamiętać, że specjalista często jest w stanie dostrzec to, czego Ty nie zauważysz i usunąć pewne nieprawidłowości zanim przerodzą się w groźne usterki.

Jak często serwisować rower?

A zatem jak często serwisować rower? Absolutne minimum to jeden dokładny przegląd w roku – przed rozpoczęciem sezonu. Możesz go przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak jeździsz przez cały rok, konieczne będzie również przystosowanie jednośladu do zimy. Pierwszy przegląd po zakupie należy natomiast przeprowadzić po upływie 30-60 dni lub przejechaniu 300 km (zgodnie z zaleceniami producenta) – zazwyczaj jest to warunek zachowania gwarancji. Ponadto w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu roweru klasycznego lub elektrycznego powinno się jak najszybciej skorzystać z profesjonalnego serwisu.