Kraków – perła polskich miast

Kraków

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Kraków jest najpiękniejszą wizytówką turystyczną naszego kraju. Zapewne każdy, nawet ten kto nigdy tu nie był potrafi wymienić kilka lub kilkanaście słynnych zabytków tego miasta. Przypomnijmy sobie te najciekawsze i najbardziej godne odwiedzenia.

Co trzeba zwiedzić w Krakowie?

Jeżeli jesteście w Krakowie pierwszy raz to warto zwiedzanie zacząć od spaceru Drogą Królewską (albo inaczej traktem królewskim). Nazwa nie jest przypadkowa bowiem szły tędy niegdyś różnego rodzaju orszaki polskich władców. Trasa prowadzi od Placu Grunwaldzkiego przez ulicę Floriańską, Rynek, Grodzką aż na Wzgórze Wawelskie. Idąc tędy zobaczycie bardzo dużo najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków. Między innymi:

  • Barbakan
  • Bramę Floriańską
  • Bazylikę Mariacką
  • Rynek
  • Sukiennice
  • Wieżę ratuszową
  • Bazylikę dominikańską
  • Bazylikę franciszkańską
  • Zamek na Wawelu

Wszystkie wymienione wyżej zabytki znalazły się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół całości rozciąga się historyczny i piękny park czyli Planty.

Prócz na Starym Mieście jest mnóstwo innych atrakcji. W tym liczne muzea, galerie, restauracje, gotyckie i barokowe kościoły, teatry. Poza ścisłym centrum warto wybrać się na przykład do ogrodu zoologicznego, do żydowskiej dzielnicy Kazimierz albo na Kopiec Kościuszki skąd zobaczycie przepiękną panoramę całego miasta.

Gdzie w Krakowie spać?

Oferta noclegowa Krakowa jest bardzo bogata. Znajdziecie tu mnóstwo hoteli różnego standardu. Oprócz tego hostele, apartamenty, domy noclegowe, kwatery prywatne (te ostatnie raczej na obrzeżach miasta). Poszukując miejsca do spania warto zwrócić uwagę na lokalizacje miejsca. Czy będziecie mieli daleko do różnych atrakcji. Przyda się komfortowy pokój z ładną łazienką, klimatyzacją, dostępem do wi-fi. Ważne jest też aby była możliwość kupienia śniadania albo wzięcie ze sobą psa lub kota. Ciekawą ofertę w temacie przedstawia miedzy innymi B&B hotel kraków

Jeszcze kilka ciekawostek o Krakowie

Kraków jest nie tylko miastem turystycznym ale także bardzo ważnym ośrodkiem naukowym. Znajdziecie tu mnóstwo wyższych uczelni na czele z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo – Hutniczą. Jest to stolica województwa małopolskiego, a więc także siedziba mnóstwa urzędów i instytucji państwowych. Funkcjonują  także placówki dyplomatyczne wielu państw. Oprócz historycznego centrum w mieście jest wiele nowoczesnej architektury i innowacyjnych przedsięwzięć. Działają także liczne teatry i inne „świątynie” kultury. Koncerty i festiwale w mieście prezentują najwyższy poziom.

W przeszłości Kraków był miastem królewskim, stolicą państwa. Prawa miejskie uzyskał w trzynastym stuleciu. Przepływa tędy największa polska rzeka czyli Wisła. Ciekawe pod względem turystycznym są także okolice miasta. Można wybrać się stąd na przykład do zabytkowej kopalni soli w Wieliczce (jedna z największych atrakcji Małopolski, na liście UNESCO) albo do Ojcowskiego Parku Narodowego. Dlatego też jeżeli przyjedziecie na dłużej możecie traktować Kraków jako bazę wypadową dla zwiedzenia innych ciekawych miejsc.