Kształt podeszwy butów do biegania ma znaczenie!

kształt podeszwy

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego w sklepach ze sprzętem dla sportowców tak dużo miejsca zajmują działy z obuwiem dla biegaczy, odpowiedź jest dość prosta – każdy biegacz ma nieco inne potrzeby, a znalezienie optymalnie wyprofilowanych butów dopasowanych do kształtu jego stopy, jest najlepszą gwarancją jego komfortu i bezpieczeństwa podczas biegu. W sklepach z obuwiem biegowym znajdziesz specjalne modele butów dla osób z pronacją, stopą neutralną lub z supinacją. Co to znaczy w praktyce?

Co to jest pronacja?

Osoby ze stopą pronującą to inaczej te, które w sposób naturalny mają tendencję do wewnętrznego skręcania stopy podczas chodzenia lub biegania. Mówiąc jeszcze inaczej, ponatorem jest osoba z większym lub mniejszym płaskostopiem. Zasadniczo nie ma to większego wpływu na nasze bieganie. Jeśli jednak wybierzemy niewłaściwe obuwie, to w sposób niepotrzebny będziemy obciążać nasze stawy, ścięgna i mięśnie, przez co ryzyko przypadkowej kontuzji w znaczący sposób wzrośnie. Buty do biegania dla pronatorów mają tak wyprofilowaną podeszwę, by zmniejszać nacisk wewnętrznej części stopy na podłoże i tym samym korygować naszą postawę podczas biegu. Ma to zasadniczy wpływ na komfort biegu i chroni przed kontuzjami, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które jeszcze nie mają dużego doświadczenia, bo dopiero zaczynają biegać.

Co to jest supinacja?

Gdy masz naturalną tendencję do przenoszenia ciężaru ciała na zewnętrzną część stopy, powinieneś szukać butów do biegania dla osób z supinacją. Supinacja to odwrotność pronacji, co znaczy, że podczas chodzenia czy biegania przeciążamy zewnętrzne krawędzie stóp. Podobnie jak w przypadku pronacji jest to efekt naturalnych uwarunkować fizycznych i nie powinien przeszkadzać nam w bieganiu. Jeśli jednak zauważysz, że cholewy w Twoich butach przesuwają się na zewnątrz, a piety są mocniej wytarte przy zewnętrznych krawędziach, powinieneś poszukać butów o dobrej amortyzacji, typu neutralnego. Takie buty nie będą wzmacniać efektu i tak już wysokiego podbicia, a zmniejszą obciążenia, na jakie narażona są zewnętrzne krawędzie Twoich stóp.

Oczywiście typ podeszwy butów to tylko jeden z wielu elementów, o jakich warto pamiętać, szukając nowych butów do biegania dla siebie lub bliskiej nam osoby. Jeśli szukasz dodatkowych informacji na ten temat tego jak dobrać buty do biegania, warto przeczytać poradnik, w którym znajdziesz tam sporo wskazówek na temat tego, czym kierować się przy wyborze butów do biegania i o czym warto pamiętać, gdy dopiero zaczynasz biegać.