Rakiety do tenisa ziemnego – co dla początkującego, a co dla zaawansowanego gracza?

  • cerrotorre
  • 13 maja 2022
  • Możliwość komentowania Rakiety do tenisa ziemnego – co dla początkującego, a co dla zaawansowanego gracza? została wyłączona

Rakiety tenisowe dostępne w sklepach różnią się pomiędzy sobą nie tylko markami czy kolorami. Jak dobrać właściwy model dla siebie?

Wybierając odpowiednią rakietę do tenisa, zaleca się przede wszystkim dopasowanie jej do stopnia zaawansowania gracza. Dla jednych osób najlepsza będzie więc rakieta dla początkujących, natomiast dla innych profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego. Czym różnią się pomiędzy sobą te rakiety? O czym powinno się pamiętać przy ich doborze?

Rakieta tenisowa – na co patrzeć przy jej zakupie?

Wybierając odpowiednią rakietę tenisową, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by była ona właściwie dobrana do poziomu gracza. Osoba, która dopiero uczy się gry, będzie potrzebowała innego sprzętu niż ta, która ma większe doświadczenie.

Przy zakupie rakiety tenisowej najważniejsze znaczenie mają poniższe parametry:

  • materiał, z którego wykonano rakietę tenisową
  • balans rakiety tenisowej
  • waga rakiety tenisowej
  • rozmiar rakiety tenisowej
  • wielkość główki rakiety tenisowej

Gdy natomiast kupowana jest profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego, wtedy bardzo często bierze się pod uwagę dodatkowe kwestie, na przykład jak układ strun w rakiecie czy też jej sztywność.

Jakie rakiety tenisowe polecane są dla początkujących?

Gdy poszukiwana jest rakieta dla osoby początkującej, w takim przypadku polecane są przede wszystkim modele lekkie, o większej główce, ponieważ dzięki nim można łatwiej trafić piłkę, a także są one łatwiejsze w manewrowaniu. To powoduje, że wybaczają więcej błędów podczas gry i powodują, że nie jest ona tak męcząca.

Najlepszym zakupem będzie wtedy rakieta z kompozytu grafitowego, która jest lekka i wytrzymała, ale jednocześnie ma niską cenę.

Warto też wskazać, że profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego nie jest polecana dla osób początkujących. Taka rakieta nie będzie zapewniała właściwego komfortu gry i może powodować problemy ze zdobyciem ważnych umiejętności. Dodatkowo z czasem rakieta ulegnie zniszczeniu, a przez to, że profesjonalne rakiety są droższe, będzie to mało opłacalny wybór.

Profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego – jaką wybrać?

Z kolei wtedy, gdy poszukiwana jest profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego, polecane są modele, które umożliwiają uzyskanie mocniejszego uderzenia i pozwalają na wykonywanie bardziej skomplikowanych odbić. 

Polecane są głównie rakiety ze 100% grafitu, które zapewniają większą siłę odbić oraz są również bardzo komfortowe. Zwykle rakiety te mają również balans na główkę albo na rączkę, zależnie od preferencji gracza. Wybierane są też rakiety o mniejszych główkach, które pozwalają na wyprowadzanie szybszych odbić niż te z większymi główkami.

Ile kosztują rakiety tenisowe?

Ceny rakiet tenisowych zależne są przede wszystkim od ich wariantu i producenta, jednak na dobry sprzęt nie trzeba wydawać sporej sumy.

Gdy poszukiwana jest rakieta przeznaczona dla początkującego gracza, można kupić polecane modele w cenie około 150-200 złotych. Z kolei profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego będzie już wydatkiem ponad 1000 złotych.