Podstawowe wyposażenie siłowni – jaki sprzęt musi się na niej znaleźć?

  • cerrotorre
  • 12 stycznia 2021
  • Możliwość komentowania Podstawowe wyposażenie siłowni – jaki sprzęt musi się na niej znaleźć? została wyłączona
wyposażenie siłowni

Dobrze wyposażona siłownia jest miejscem, które powinno umożliwić jak najbardziej kompleksowy trening. Nawet jeśli zdecydujemy się tylko na podstawowe wyposażenie siłowni, to i tak będziemy musieli zadbać o to, aby nasi klienci mieli do dyspozycji wiele różnego rodzaju maszyn. Jaki profesjonalny sprzęt na siłowni musi się znaleźć? 

Profesjonalny sprzęt na siłownię – maszyny siłowe

Nikogo raczej nie zdziwi to, że żadna profesjonalna siłownia nie będzie mogła sprawnie funkcjonować, jeśli nie znajdą się w niej maszyny ze stosem przeznaczone do treningu siłowego. Jest to profesjonalny sprzęt na siłownię, na którym można przeprowadzać efektywne treningi siłowe. I to na różne partie ciała. Na jakie konkretnie, to już zależy od rodzaju danej maszyny (np. maszyna na mięśnie dwugłowe lub czworogłowe ud, maszyny do wyciskania na klatę, maszyny na barki itd.)

Maszyny ze stosem posiadają z reguły wytrzymałą stalową konstrukcję, a możliwość regulacji obciążenia za pomocą tzw. stosów, pozwala na łatwą optymalizację treningu i jego dostosowanie do swoich możliwości. Ich szczególnie dużą zaletą jest to, że można na nich ćwiczyć w pełni bezpieczny sposób. Tym samym stanowią one jedne z podstawowych urządzeń do ćwiczeń na profesjonalnej siłowni.

Sprzęt do ćwiczeń aerobowych

wyposażenie siłowni

Obok treningu siłowego, równie ważny dla kondycji jest trening aerobowy. W tym przypadku podstawowe wyposażenie siłowni to przede wszystkim bieżnie, rowery pionowe i poziome, a także crosstrainery i maszyny eliptyczne. Przy czym bieżnie i rowerki treningowe oraz maszyny eliptyczne to prawdziwy must have każdej siłowni i klubów fitness.

Takie maszyny cieszą się dużą popularnością, ponieważ są dla wielu klientów doskonale znane, a trening na nich pod względem technicznym jest bardzo prosty. W przypadku maszyn aerobowych dobrze jest, aby znalazło się na siłowni przynajmniej po kilka sztuk takich urządzeń.

Nie tylko urządzenia – akcesoria do siłowni

Oprócz urządzeń do ćwiczeń, podstawowe wyposażenie siłowni to także różnego rodzaju akcesoria, na które składa się strefa wolnych ciężarów. Zaliczyć można do nich przede wszystkim ławki do ćwiczeń, sztangi, hantle, gryfy i obciążenia – w tym obciążenia olimpijskie.

Takie sprzęty muszą być odpowiednio przechowywane, więc pojawia się konieczność wyposażenia siłowni w stojaki na hantle i ciężary. A jeśli nasza siłownia ma na tyle miejsca, że można przeprowadzać trening fitness, to nie obejdzie się bez szeregu pozostałych akcesoriów do ćwiczeń, takich jak rollery, skakanki, piłki gimnastyczne, kettlebellsy, stepy czy maty fitness.

Kompletując sprzęt na siłownię, nie można zapomnieć również o jakości urządzeń. Jeśli chcemy, aby nasze wyposażenie było faktycznie profesjonalne, to warto wybierać znane i cenione marki, takie jak TechnoGym, Life Fitness czy Panatta. Przy takich firmach można również rozważyć zakup maszyn regenerowanych, które są dostępne w atrakcyjnych cenach, przy zachowaniu swojej wysokiej jakości. Regeneracja sprzętu na siłownie wykonana przez profesjonalistów przywraca bowiem maszynom pełną świetność, dlatego z powodzeniem służą one przez kolejne lata.