Jaki strój wybrać do biegania zimą?

odzież do biegania

Jeżeli jesteś zapalonym biegaczem, to z pewnością zimą nie będziesz przerywać swoich treningów. Niestety ta część roku nie sprzyja treningom na świeżym powietrzu. Opady śniegu, roztopy a przede wszystkim oblodzone chodniki sprawiają, że bieganie staje się prawdziwym wyzwaniem. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy bezpiecznie biegać zimą, powinniśmy zadbać o swój ubiór, który zabezpieczy nas przed zmienną aurą. 

Jaki strój wybrać do biegania zimą?

Podczas zimowych treningów powinniśmy stosować zasadę ubierania się w kilka warstw odzieży, zapewni nam niezbędny komfort i zabezpieczy przed mrozem.

Pierwszym elementem jest wybór odpowiedniej bielizny termoaktywnej. Powinna być wykonana z dobrych, nie obcierających materiałów, zapewniać nam ciepło i oczywiście odprowadzać pot na zewnątrz. 

Konieczna także jest odpowiednia koszulka termoaktywna. Możemy wybierać spośród koszulek z krótkim rękawem, które są odpowiednie przy nieco wyższych temperaturach lub z długim rękawem. Ciekawą alternatywą są też bluzki z przedłużanym rękawem, który zaczepia się o kciuk. Rękawy takie będą lepiej chroniły dłonie przed mrozem. Warto zwrócić uwagę na jej jakość, ponieważ w trakcie dłuższych sesji biegania łatwo o obtarcia. Bardzo dobrą propozycją są koszulki marki Adidas i Nike. Koszulka NIKE DF PARK oprócz tego, że została wykonana z najwyższej jakości poliestru, to także została wyposażona w technologię Dry Fit, która idealnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Kolejnym krokiem jest wybór legginsów przeznaczonych do biegania w zimie, które będą wyposażone w specjalną warstwę izolującą. Ewentualnie możemy zdecydować się na spodnie dresowe. Miękkie i wygodne spodnie doskonale sprawdzą się podczas zimowych przebieżek, kiedy temperatura spada poniżej zera.

Jako drugą warstwę odzieży powinniśmy zastosować sportową bluzę do biegania. Założona na termoaktywną koszulkę bluza, będzie stanowiła doskonałą warstwę izolacyjną. Warto, aby nasza bluza była zapinana na zamek błyskawiczny. Będziemy mogli dzięki temu w łatwy sposób regulować temperaturę podczas biegu. 

Kiedy temperatury spadają sporo poniżej zera, a my jesteśmy prawdziwymi maniakami tego sportu, to z pewnością nadal będziemy planowali zimowe treningi. W takim wypadku przyda nam się kolejna warstwa odzieży w postaci odpowiedniej kurtki. Doskonałym rozwiązaniem są kurtki softschellowe. Materiał, z jakiego są wykonane, zapewnia doskonałą izolację przed zimnem, chroni przed wiatrem, a także jest odporny na wilgoć. Jednocześnie softshell należy do materiałów oddychających, przez co doskonale sprawdza się jako odzież sportowa. 

Oczywiście należy jeszcze wspomnieć o niezbędnym atrybucie biegacza, czyli butach. Buty do biegania w zimie powinny mieć nieco głębszy bieżnik, co zapewni nam stabilność na oblodzonych powierzchniach. Możemy także zdecydować się na modele obuwia wyposażone w specjalną warstwę izolującą od zimna.