Wybór odpowiednich butów turystycznych damskich

przykładowe buty turystyczne damskie

Przy uprawianiu różnego rodzaju turystyki, jedną z najważniejszych części wyposażenia jest bez wątpienia właściwe obuwie. Wybór odpowiednich butów zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej przez nas aktywności, warunków w jakich będziemy z nich korzystać, pory roku oraz powierzchni po jakiej mamy zamiar się przemieszczać. Przy wyborze nie należy również przesadnie oszczędzać. Warto zainwestować trochę więcej w solidne, dobrej jakości buty turystyczne damskie, nie tylko z powodu komfortu użytkowania, ale również przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jednym z głównych celów butów turystycznych jest przecież odpowiednie zabezpieczenie stopy i zmniejszenie ryzyka różnego rodzaju kontuzji.

Różne rodzaje butów turystycznych

Każdy rodzaj obuwia dzieli się oczywiście na buty damskie turystyczne oraz buty męskie. Różnią się one nie tylko zakresem długości buta, ale także inną szerokością oraz ogólnym kształtem. Jeżeli naszym celem są lekkie wyprawy letnie, zamiast ciężkich butów górskich, warto wziąć pod uwagę buty przed kostkę, wyposażone w specjalną membranę przepuszczająca powietrze, która zapewnia obieg powietrza i zapobiega oparzeniom stopy w ciepłe dni. Jednak nawet w przypadku buta o lekkiej konstrukcji należy zwrócić uwagę na podeszwę. Nawet w przypadku łatwych, kamienistych dróg powinna być ona odpowiednio gruba i solidna. Rozważając zakup takich butów powinniśmy mieć jednak na uwadze, że pogoda w górach i ich okolicach potrafi bardzo szybko się zmieniać.

Buty turystyczne damskie do wycieczek górskich

Z kolei do uprawiania turystyki górskiej i wędrówek po trudniejszych szlakach trzeba wziąć pod uwagę sztywność podeszwy. Generalnie wraz ze wzrostem trudności szlaku, powinna wzrastać też sztywność podeszwy. Gwarantuje to lepsza stabilność w trakcie wspinania po niewygodnych kamieniach i wąskich powierzchniach. Niektóre buty posiadają specjalny znacznik sztywności podeszwy. Również przydatna jest tutaj wysokość butów, te ponad kostkę lepiej ja stabilizują i co za tym idzie zmniejszają ryzyko takich wypadków jak na przykład skręcenie kostki. Sztywna podeszwa jest również polecana do długich wędrówek z ciężkim plecakiem. Jeżeli jednak jesteśmy miłośnikami zimowych wędrówek, jednym z najważniejszych kryteriów jest wodoodporność i solidność. Również tutaj niektóre modele posiadają informację, ile są w stanie wytrzymać w niekorzystnych warunkach pogodowych. Należy jednak brać pod uwagę, że dane te potrafią być czasem zawyżone.

Rozmiar buta jest najważniejszy

Jednak zawsze nadrzędna kwestia jest odpowiedni rozmiar. Warto rozważyć kupno obuwia, zwłaszcza sportowego, w sklepach stacjonarnych, gdzie swobodnie możemy zmierzyć obuwie i ocenić czy wygoda ich noszenia jest dla nas satysfakcjonująca. Jeżeli jednak decydujemy się na zamawianie w sklepie internetowym, należy dokładnie zmierzyć długość pasującej nam wkładki, a następnie zapoznać się z tabelą rozmiarów danego modelu. Nawet najdroższe i najlepszej jakości obuwie, nie będzie spełniać swojej funkcji jeżeli będzie nas uściskać lub w przypadku za dużego rozmiaru będzie powodować przemieszczanie się stopy w bucie, które to często jest przyczyną obrać. Warto pamiętać, że jeżeli kupujemy buty z myślą o uprawianiu turystyki zimowej, możemy mieć potrzebę założenia do nich grubszych skarpet.

Niezależnie od tego jakie buty wybierzemy, trzeba pamiętać, że nawet te z najwyższej półki, nie będą mogły w pełni spełniać swojej funkcji, jeżeli nie będą odpowiednio konserwowane. Tak samo jak o inne buty, należy o nie dbać, pilnować by po wędrówce zostały wysuszone i wyczyszczone oraz pielęgnowane specjalnymi preparatami, zwłaszcza jeżeli nasze obuwie wykonane jest ze skóry.